loader
Bekleyiniz...
Elektronik Ticaret Uzmanı / 0532 241 91 09

Türkiyeyi hedef alan siber saldırılar son olarak kamuyu ve bankacılığı vurdu. Yapılan siber saldırılar malesef Türkiyenin internet altyapısının ne kadar zayıf olduğunu göstermiş oldu.

.tr alan adlarını yöneten ve tahsis eden ODTÜ hazırlıksız yakalandı ve 14.12.2015 tarihinde ilk dalga saldırıya maruz kaldı. Sunuculara yapılan saldırı sonucunda yaklaşık 10 gün boyunca .tr uzantılı pek çok siteye erişim sağlanamadı. Sorunu sunucuları yurt dışına kapatarak engellemeye çalıştıkları için Türkiye de bu sorun pek farkedilmedi , fakat yurt dışından .tr uzantılı sitelere erişim sağlanamdı ve mail gönderilemedi. Saldırılar engellenip sistem yurt dışına açıldıktan sonra internet korsanları bu kez kamu ve bankacılık sistemine saldırdılar.Siber saldırılar sonucu banka sistemleri 4 saat çalışmadı, banka sistemi ile ödeme alan eticaret siteleri ödeme alamadı, mağaza ve dükkanlarda ki pos cihazları çalışmadı.

24.12.2015 Tarihinde ikinci bir dalga saldırı turkiye.gov.tr adresine oldu. İlk saldırıda olduğu gibi yine yurt dışına erişim kapatıldı. Türkiyede günlük 1.5 Milyon tl'lik kredi kartı işlemi yapıldığı göz önünde bulundurulursa ekonomiye nasıl zarar verdiğini daha iyi anlayabiliriz.

Bu saldırıları kendilerine Anonymous diyen bir hacker grubu üstleniyor. Türkiyeyi İŞİD'e destek verdiği konusunda bize uyarılarda bulunuyorlar. Sorunların Rus uçağının düşürülmesinden sonra ortaya çıkması da akıllara başka sorular getiriyor.

Bu saldırıların sebebi;

  • Türkiyeden yurt dışına internet çıkışlarının iyi yönetilmemesi,
  • Türkiyenin fiber optik alt yapısının çok ağır ilerlemesi,
  • Bizi yurt dışına bağlayan kabloların iyi organize edilmemesi,
  • Alternatiflerin olmaması,
  • Siber saldırılar için profesyonel destek alınmaması,
  • Sosyal medya ve video sitelerinin yasalar gereği Türkiyede sunucu barındıramamasından dolayı erişim kapasitesinin yetersizliği

gibi sebepler barındırıyor.